Ana sayfa   Sponsorlarımız:
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > CATIA V5 ile sanal ürün geliştirme:

Diğer yandan sanal prototip kullanılarak yapılan bir diğer analiz türü de gerilme analizleri ile dinamik analizlerdir. Oluşturulan sanal prototipteki geometriler (Katı, yüzey veya tel kafes geometriler CATIA V5 içerisinde analiz için kullanılabilirler.) tekil olarak analiz edilebileceği gibi (Generative Part Structural: GPS modülü), sanal prototipin tamamı da gerekli sınır şartları tanımlanarak analiz edilebilir (Generative Assembly Structural: GAS).

Analiz için öncelikle sanal prototipin ve içerisindeki geometrilerin malzeme bilgileri CATIA içerisindeki malzeme kütüphanesinden alınarak tanımlanmakta ve program tarafından geometrilerin büyüklüğüne bağlı  olarak otomatik olarak önerilen ağ yapı (Mesh) özellikleri belirlenmekte, daha sonra sanal prototipe etki eden yükler tanımlanarak sanal prototipin sonlu elemanlar modeli oluşturulmaktadır.

Çözüm işlemi sonrası CATIA ağ yapıyı kendisi otomatik olarak oluşturmakta, sanal prototip üzerindeki yüklerin neden olduğu gerilme ve deformasyonları göstererek parçanın dayanım sınırları hakkında tasarımcılara bilgi vermektedir. Sanal prototipe ait oluşturulan sonlu elemanlar modelinin ve hesaplama sonuçlarının doğruluğu da program tarafından çeşitli metotlarla kullanıcıya gösterilmektedir.

Otobüsün karkas yapısının bir bölümünün devrilme testi öncesi incelenmesi amacıyla yapılmış gerilme analizi çalışması sonucu bulunan deformasyon aşağıdaki resimde görülmektedir;
Büyük resim için tıklayınız

Sanal prototip oluşturmak sureti ile kinematik simülasyon ve gerilme analizlerinin yanı sıra CATIA V5 programı ile sistem simülasyonları (fonksiyonel, nümerik simülasyonlar vs..), elektrik komponent simülasyonları, insan ergonomisi simülasyonları ve foto gerçekçi (photorealistic) simülasyonlar yapılabilmektedir.

Yazılımın "Real Time Rendering" özelliği ile oluşturulan ve aracın tümünü içeren sanal prototip resmi (Otobüse ait Digital Mock-up komplesi) aşağıda görülmektedir.

Büyük resim için tıklayınız

 

Sonuç

Sanal ürün geliştirme işlemi, ürün geliştirme sürecini kısaltıp ürün geliştirme maliyetlerin düşmesini ve üretilen ürünün kalitesinin artmasını sağlamaktadır. 40 yıllık geçmişi incelendiğinde, bilgisayar destekli tasarım sistemlerinin giderek artan oranda tasarımcılara yardımcı olarak ürün geliştirme sürecinin ayrılmaz birer parçası haline geleceği görülmektedir.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.