Ana sayfa
         
     
 İlanlar >
 İlanlar > Arşiv >
 İlanlar > Arşiv > İlan detayı:
Egemen Bilgisayar
(21-12-2009)
MuhendisPC.com firma tanıtımı...

Uzun bir profesyonel TV, PC ve notebook üretim yöneticiliği hayatı geçirdikten sonra, kafamdaki projeleri hayata geçirmeye başladım. İş deneyimimi bu bağlantıda bulabilirsiniz:
www.linkedin.com/pub/eyup-ozturk/5/400/935

Bu sürede aşağı yukarı 750,000 adet PC ve notebook üreten hatları yönetmiş olduğum için, ilk projem www.MuhendisPC.com adresinden ulaşabileceğiniz Mühendis PC . com oldu. Bu projeyle profesyonel hayatım sırasında savunduğum, uğurlarında çok mücadele ettiğim, ama şu ya da bu nedenle ödün vermek zorunda kaldığım noktalardan ödün vermediğim ürünleri sunma fırsatını buluyorum.

Hedefimiz mühendislik, mimarlık ve grafik tasarım öğrencilerinden başlayarak, evlerinde yada küçük ofislerinde proje çizen mühendislere, mimarlara, grafik tasarımcılara, KOBI'lerde çalışan mühendislerden, büyük şirketlerde çalışan mühendis, mimar ve tasarım ekiplerine kadar bir kitleye performanstan, dayanıklılıktan ödün vermeyen uygun fiyatlı çözümler sunmak.

Mekanik ve elektronik tasarım yapan Ar-Ge departmanları ile çok uzun süre birlikte çalışmamın sonucu olarak, sıradan PC'ler için geçerli bazı benchmark sonuçlarına değil, profesyonel uygulama ve mühendislik hesaplama benchmarkları üzerine kurulu bir "mühendislik gücü" kavramının önemini fark ettim.

Bu yüzden ürünlerimizin tanımı "gerçek mühendislik ve tasarım gücüne sahip PC"ler. Mekanik, elektrik ve elektronik sağlamlığı ön planda tuttuğumuz bir temel platform oluşturuyor; üzerine Intel Core2 işlemci ve NVIDIA Quadro FX ekran kartı ve sabit disk ile gereken işlem gücünü ekliyoruz. Maksimum performans seviyesi ürünlerimiz arasında tek ve çift Xeon Nehalem işlemci ve 192 GB'a kadar RAM'e çıkabilme imkanı bulunuyor.

Bu kavrama uygun konfigürasyonları geliştirdiğimizde, profesyonel tasarım programlarını layığıyla çalıştıracak dayanıklılıkta ve güçte PC'lerin öyle devasa fiyatlara satılmaları gerekmediğini gördük. Fiyatlarımız 920$'dan başlıyor (aslında işletim sistemi lisansınız varsa, 820$'a inebiliyorsunuz). Bu fiyatın çoğu workstation'ın işlemcisi yada RAM'inden daha ucuz olduğunu söylemem yeterli olur sanırım.

Çok uluslu şirketlerin iş istasyonları ile kıyasladığında, tüm ürünlerimizde aynı ücreti ödediğiniz rakiplerden 2 kat daha fazla RAM ve en az 3 kat daha fazla sabir disk alanına sahip oluyorsunuz. Bu sayede çift Xeon işlemcili, Quadro FX4600 ekran kartlı ama sadece 1 GB RAM'e sahip iş istasyonları gibi abuk durumlarla karşılaşmıyorsunuz.

Layığıyla çalıştırılacak programlar arasında tüm Autodesk ürünleri (AutoCAD ürün ailesi, 3DS Max, Maya, Alias Studio ve diğerleri), Adobe CS4 ürün ailesi, UGS NX, Pro/ENGINEER, SolidWorks, TeamCenter Visualization gibi mühendislik tasarım programları ve aklınıza gelen tüm diğer profesyonel uygulamalar var.

Günümüzde "iyi bir sistem toplayarak" pek çok CAD/CAM programını şöyle ya da böyle çalıştırmanın mümkün olduğunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz. Şahsi deneyimime göre bir iş istasyonu ile çalışma imkanı bulmadan profesyonel grafik kartlarının gücünü doğru anlayabilmek hepimiz için çok güç.

CAD/CAM profesyonelleri olarak çalışma saatleriniz içerisinde verimli çalışmak her şeyden daha önemli, bu yüzden layığıyla çalıştırmak kritik bir nokta. Sıradan PC'lerle düz bir çizgiyi gerçekten düz çizip çizmediğinizi bile defalarca kontrol etmek zorunda kalıyorsunuz, çizimlerinizin üç boyutlu katı görünümlerini görebilmek ve inceleyebilmek için çok ciddi süreler bekliyorsunuz, kullandığınız programlar kritik noktalarda çöküyor. Quadro'lar sadece tüm CAD/CAM programlarını sorunsuz çalıştırmakla kalmıyor, aynı zamanda onlar olmadan hiç bir şekilde aktive edemeyeceğiniz verimlilik ve performans seçeneklerini devreye alabiliyorsunuz.

Ürünlerimizi oluştururken bu noktaları göz önüne alan benchmarklar kullanıyoruz. Örneğin yaklaşık 1.000 dolarlık bir oyun PC'si AutoCAD 2009 CADalyst 5.1 benchmarkını 182 dakikada bitirirken, 1.000 dolarlık bir MühendisPC aynı benchmarkı 49 dakikada, 2.000 dolarlık bir MühendisPC 28 dakikada bitiriyor.

Mühendis PC'ler sıradan PC'ler değiller; En düşük güçteki MühendisPC, profesyonel uygulamalarda dünyadaki en güçlü "extreme consumer" işlemci ve en güçlü üç "extreme gaming" ekran kartından oluşan bir PC den bir kaç kat daha iyi performansa sahip.

En önemlisi, MühendisPC'ler "toplama PC" değiller: Yıllarca bu alanda çalışmış biri olarak PC ve notebook "toplama" ile "üretimi" arasındaki farkı en iyi bilen kişilerden biriyim.

Bu sayede "workstation"ların baz ürüne eklenen opsiyonlar ile ulaşılamaz hale gelen fiyatları ile sıradan PC'lerin profesyonel programların kullanımındaki yetersizliği arasında sıkışan mühendis, mimar ve tasarımcılara hitap edecek bir çözüm oluşturduk.

Özellikle ciddi sıkıntılar ve kesintiler altında çalışmak zorunda kalınan, elimizdeki kısıtlı eleman kaynağını ve zamanı en iyi değerlendirmek zorunda olduğumuz bu kriz dönemlerinde MühendisPC'lerin avantajları çok daha belirgin şekilde ortaya çıkıyor.

Bu tarz ürünlerin tüm tasarım ve mühendis camiasına ciddi katkı yapacağına inanıyorum...

Saygılarımla

Eyüp Öztürk
eyupozturk@muhendispc.com

Egemen Bilgisayar İth. İhr. Tic. Ltd. Şti.
Bahçeşehir İstanbul
Tel: (212) 608 01 18
www.muhendispc.com

 


Not: Bu ilan, sektörden binlerce üyesi olan TurkCADCAM e-posta Grubu'nda da yayınlanmıştır.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.