Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > CAD/CAM/CAE > Neden değişim? Neden 3 boyutlu tasarım?
Onur Gölbaşı
CAD/CAM Mühendisi
MechSoft
Haziran 2009, Ankara


Çizim masaları yüzlerce yıl, yapılan tüm mühendislik ve de tasarım çizimlerine ev sahipliği yaptı. Fakat 1960'lı yılların sonlarına doğru, bilgisayar yazılımları sadece bu çizimlerin saklanmasına olanak veren bir  arşiv olmaktan çıkıp, sınırsız bir hayal gücü içerisinde "ne istiyorsan çiz" felsefesine izin verdi. Önceleri 2D üzerinden ilerleyen bu felsefenin yerini, teknoloji ve üretim çağını yaşadığımız bu dönemde 3D Modelleme Programları alıyor.

3D Modelleme yazılımları her şeyden önce, 2D programlarına karşı gösterdiği üstün görsellik ile, ürün tasarımınıza 100% hakim olmanızı sağlar. 2D ile yaptığınız çizimlerin, kafanızda 3 boyutlu olarak canlanması zordur. Hatta bunun için ürünün tam olarak üretilmesi bile gerekebilir.  Bu pek çok zaman dezavantajlar getirir. 3D modelleme içerisinde, daha bilgisayar ortamından çıkmamış ürünün katı model halini görebilir, 2D ile kolaylıkla gözden kaçacak hataları anında tespit edebilirsiniz. Böylelikle, üretim aşamasında karşılaşılabilecek pek çok sorunu anında önlersiniz.

2D Modelleme ile, üretime göndereceğiniz ürünün tüm bakış açılarını ayrı ayrı çizmek zorunda kalırsınız. Ayrıca, bir yerde yapacağınız ufak bir değişiklik, tüm bu çizimlerin de değişmesine ve dolayısıyla büyük zaman kaybına yol açar. 3D ile bu tarz şeylere hiç gerek kalmaz. 3D içerisinde ürününüzü , yüksek görsellik ve de doğruluk içerinde modellersiniz. Daha sonrasında gereken bir değişiklikte, tüm ürün üzerinde oynamanız gerekmeden sadece ilgili yerin özelliklerini değiştirirsiniz.

2D Modelleme devamlı sizi dikkatli olmaya zorlar. Kesitler çizerken veya bu çizimlere ölçüler atarken devamlı konsantre olmak durumdasınızdır. Üretim aşamasında herhangi bir hata olmaması için 2D çizim aşamasında yüksek bir efor harcarsınız. 3D Modelleme ile her şeyi düşünmenize gerek yoktur. Mükemmele yakın bir uyum içerisinde oluşturduğunuz üretim modelinizin, sadece bir iki tuşla istediğiniz yerden 2D teknik çizimlerini alabilirsiniz. Bu teknik çizimleri alırken hiçbir detayı kaçırmazsınız. Çünkü program sizin yerinize tüm detayları zaten düşünür.

2D Modelleme size, program üzerinde ürün montajı yapmanıza ve de ürünü bir bütün halinde görmenize olanak vermez. Sadece size hoşnutsuz ve karışık görüntüler sunar. 3D Modelleme ise, ileri montaj özelliği sağlamasının yanı sıra, montajda kullanılacak yüzlerce parçayı ayrı ayrı sınıflayarak, yapılacak üretime tüm detaylarıyla hakim olmanızı kolaylaştırır. Böylelikle hem kullanılacak tüm materyaller hakkında kesin bilgiye sahip olur, hem de montajda birbirine uyumlu olmayan parçaları anında tespit edersiniz.

Aynı zamanda, 2D ile yapılamayacak ama 3D içerinde kolaylıkla gerçekleştirilecek bir diğer özellik ise render  ile gerçeğe yakın görüntüler almadır. 3 Boyutlu modellediğiniz bir ürüne üzerinde istediğiniz gibi renk gölge ışık ve materyal atamaları yapabilir, arka plana yerleştireceğiniz gerçekçi görüntüler ile daha üretime bile geçmemiş ürününüzü istediğiniz ortam ve şekle rahatlıkla sokabilirsiniz.

3D Modelleme 2D modellemenin aksine size, rahatlıkla kütlesel ve hacimsel hesaplamalar yapmanıza da imkan verir. Aynı zamanda gerçeğe en yakın prototiplemeyi 3D yardımı ile yapabilirsiniz. Böylelikle, üretimde herhangi bir sürprizle karşılaşmaz, tahmin ettiğiniz ebatlarda ve maliyette bir ürüne sahip olursunuz.

Kısacası biz şunun farkındayız ki, eski çağlardan bu yana devam eden, günümüze rapido kalemler ve daha sonrasında 2D çizimler ile gelen insanoğlunun ürün tasarlama ve üretme arzusunda, şimdi sırayı 3D modelleme alıyor. İleride tüm işletmelerin 3D modellemeye geçecekleri muhakkaktır. Bu işlemi şu anda gerçekleştirmiş binlerce  şirket, piyasadaki paylarını katlayarak arttırmış ve de müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmıştır. Bu şirketlerin ayakları yere daha emin basmakta, tasarımlardaki kaliteleriyle herhangi bir gelecek korkusu yaşamamaktadır. Siz de biran evvel bu geçişi sağlayarak piyasada daha çok üstünlük sağlayabilir, hak ettiğiniz konuma gelebilirsiniz.

Unutmayınız ki geleceğe ve kaliteye yapılan hiç bir yatırım boşa değildir. Şundan eminiz ki bir gün herkes ürünlerini 3 Boyutlu olarak tasarlayacak. Bunu neden daha erkene almayalım ki?..

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.