Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > Röportaj > Mini İnsansız Hava Aracı Geliştirme Süreci:

3D CAD/CAM ve CNC teknolojilerini ne şekilde kullandınız? Kısa sürede kaliteli bir sonuç çıkarmada etkileri ne oldu?

Dikkat ederseniz bahse konu olan uçak olmasına rağmen hep elektronik ve yazılım yönlerinden konuştuk. Aslında araç pilotla uçsa belki daha çok hava aracı tasarımı, şekli vb. yapısal özelliklerden bahsedecektik, ama konu havada uçan bir robot olunca öne çıkan konular daha çok diğer özellikler oluyor.CAD/CAM çözümlerini özellikle hava aracı tasarımında yoğun olarak kullandık. En son geliştirdiğimiz Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı CAD ortamında tasarlandı ve yine bilgisayar ortamında aerodinamik, stabilite vb. analizleri gerçekleştirildi. CAM ortamında ise oluşturulan kalıp tasarımlarının CNC'de işlenebilecek hale gelmesi için gerekli NC kodları üretildi. CAD/CAM teknolojisi işimizin hızlı çıkması açısından çok önemliydi. Biz bu teknolojiler yardımıyla 2 ay gibi bir süre içerisinde Bayraktar Mini İHA platformunun tasarım ve prototip üretimini gerçekleştirdik.

Bunun yanı sıra platformun aerodinamik etki sağlayacak kanat, kuyruk gibi bileşenlerin belirlediğimiz profillerde çıkması için başka bir alternatif düşünülemez gibi. Örneğin kanata burkulma açısının verilmesi, kanat gövde arasında sürtünmenin daha az olması için büyük bir yarıçap olması vb. daha birçok nokta bilgisayar destekli tasarımın sağladığı kolaylıklardan faydalandık.

Yine firmamızda bulunan hızlı işleme kabiliyetine sahip CNC tezgahlarda kalıpları çok hızlı bir şekilde üretebildik.

Uçak tasarımında parametrik çizimin sağladığı avantajlar çok fazla. Örneğin tasarım sonrasında hatta uçak prototip sonrası deneme uçuşları sonrasında bile tasarım değişiklikleri çok sık olabiliyor. Kanat, kuyruk profillerinin parametrik olarak çizilmesi, yine gövde ve destek elemanlarının bağlantılı olması değişikliklerde büyük kolaylık sağlıyor.  

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.