Ana sayfa
         
     

Haberler > 21-10-2005 > Numarine A.Ş., önemli oranda yerli katkı ve kaynakla, Dünya çapında rekabetçi birçok model lüks yat geliştirip üreterek ihraç ediyor. Firma, üretim aşamalarında Avrupa'nın sayılı büyük CNC freze tezgahlarından birini ve gelişmiş kompozit malzeme teknolojilerini kullanıyor:

Numarine A.Ş.  web sitesiNumarine, önemli oranda yerli katkı ve kaynaklarla, yeni teknolojiler geliştirip kullanarak Dünya çapında rekabetçi birçok model yat geliştiriyor ve imal ediyor. Firma Genel Md. Muzaffer Erdal Kılıç çocukluk yıllarından beri tekne yapımına gönül vermiş İTÜ mezunu bir gemi mühendisi... Firma kurucusu ve sahibi Ömer Malaz da teknelere konusunda yakından ilgili ve tecrübeli bir yat kullanıcısı... Tam kapasitesine eriştiğinde, tersane her yıl 15-30m boyutlarında 50 yat üretebilecek.

Yeni bir yat konseptinin oluşması safhasında yat tasarımı konusunda uzmanlaşmış İtalyan tasarımcı Tommaso Spadolini'den danışmanlık alınıyor. Teknenin hidrodinamik açıdan tasarımı (stabilite, sürtünme...), kullanılacak motor ve güç hesabı ise İtalyan gemi inşa mühendisi Umberto Tagliavini tarafından yapılıyor. Tagliavini, yaptığı tasarımı iki boyutlu kesitler olarak firmaya veriyor.

Numarine, teknenin 3D yüzey ve katı modellemesi ve detaylı endüstriyel ve estetik tasarımı konusunda ise kurulduğu ilk günden bu yana Serbest tasarımcı Can Yalman ile çalışıyor. Yalman, tasarımlarında Alias yazılımını kullanıyor.

Muzaffer Erdal Kılıç, Genel Md.
Can Yalman, Endüstriyel Tasarımcı
TurkCADCAM.net Dergisi'nin ilk sayısında Numarine A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Erdal Kılıç ve Endüstriyel Tasarımcı Can Yalman ile yapılan röportajlar ve konuyla ilgili ayrıntılı fotoğraflar yer alacaktır.

İmalatta çoğunlukla Cam elyaf (E glass) takviyeli kompozit malzeme kullanılıyor. Tekne gövdesi, iki yüzünde elyaf-reçine kaplanmış yaklaşık 2cm kalınlığında PCV köpükten inşa ediliyor. Numarine, DIAB Engineering (www.diabgroup.com) desteğiyle kurduğu vakum altında reçine (Vinylesther resin) emdirme (vacuum assisted infusion) sisetmini sürekli geliştirmektedir. Bu teknik sayesinde olabilecek en az reçine kullanılarak sağlam ve hafif tekneler üretiliyor. Bu açıdan Numarine Avrupa'daki birçok rakibinden çok daha önde bir teknolojiye sahip. Birçok firma hala üretimde elyafa fırça ile manuel olarak reçine tatbik ediyor. Bu, mukavemetin daha düşük olmasına sebep verdiği gibi ağırlığın da gereksiz yere artmasına sebep oluyor.

Kompozit yapıya ait FEA analizleri de Avusturalya'daki DIAB Mühendislik bürosuna yaptırılıyor. Bu analizler sonucunda kritik bölgelerde kullanılması gereken elyafların cinsine (cam, Kevlar-Aramide, karbon elyafı) miktarına ve elyaf yönüne karar veriliyor. Numarine, kompozit malzemelerin mukavemet analizleri konusunda servis verebilecek yerli mühendislik firmalarının tekliflerine de açık...

Takviye edilmesi gereken bölgelerde karbon va Aramid (Kevlar) kullanılıyor. Gövdedeki esenkliğin azaltılması için gövdeye içeriden yapıştırılmış profillerden oluşan bir takviye sistemi (grid stiffening system) bulunuyor.

CNC imalat Md. Karl Heinz Mula çok iyi Türkçe biliyor.

Ömer Malaz, Firma kurucusu ve sahibi

Tüm Numarine ekibi bir arada; Toplam 173 kişinin çalıştığı firmada toplam 12 mühendis/tasarımcı bulunuyor.

Yeni geliştirilen modeller:

102' RPH modeli, Numarine tarafından üretilen en büyük, güçlü ve lüks bir yat olacak. Yat tasarımında müşteri istekleri doğrultusunda değişiklikler de yapılabiliyor. 2006 yılında ilk 102' RPH modelinin denize indirilmesi planlanıyor.

Salondaki 10 kişilik yemek masasına ek olarak, kokpit bölümünde 12 kişilik bir yemek masası daha bulunan megayat; salonda ve flybridge'deki ek oturma birimleri sayesinde çok sayıda misafiri rahatça ağırlayabilecek şekilde tasarlanmış. Kamara sayısı opsiyonel olmakla birlikte; standart tasarımda geniş bir master kamara, her biri özel banyolu dört misafir kamarası ve kıç tarafında tümüyle mürettebata ayrılmış, üç kamaralı bir bölme bulunuyor. Salonda ve kamaraların her birinde klima, plazma ekran TV ve DVD player bulunuyor.
Tam Boy: 31,10 metre, En: 7,20 metre, Ağırlık: 90 ton

102' RPH Modeli'ne ait "rendering"ler: Bu yeni modelin imalatı 2006 sonunda bitmiş olacak.


72' Fly modeli yatın üretimi tamamlanmak üzere; 22,3m boyundaki bu tekne 1050hp gücünde bir MAN motorla 32-34 knot hız yapabilecek.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.