Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > CAD/CAM/CAE > Bilgisayar destekli tasarım ve imalat (CAD/CAM) nasıl başladı ve gelişti?

Bilgisayar destekli tasarım nasıl başladı?

1960 yılında insan-bilgisayar iletişiminin sadece delikli kağıt ve şeritle sınırlı kalması ve etkileşimli olmayışı birçok araştırmacı ve tasarımcıyı düşündürdü ve yeni arayışlara yöneltti. İstenilen, insanın sahip olduğu beş duyuyu da bu iletişimde teknolojinin elverdiği ölçüde etkileşimli olarak kullanması idi.

Bu düşünce ile yola çıkanlar arasında ABD'ndeki MIT Üniversitesi'nde 1960 yılında doktora çalışmalarına başlayan Ivan Edward Sutherland ve hocası Profesör Stephen Anson Coons da bulunmaktaydı. Bu araştırmacılar, üniversitelerinde geliştirilen TX-2 bilgisayarını kullandılar. İlk defa olarak bilgisayardan görüntülü bir çıktı almak üzere bir radar ekranını sayısal hale getirdiler. Grafik bilgileri girebilmek için bir ışık kalemi tasarladılar ve ürettiler. Bu sayede doğrudan ekran üzerinden, geliştirdikleri yazılımı da kullanarak etkileşimli olarak grafik bilgilerini girebildiler. Diğer sayısal bilgileri girebilmek için de anahtar, düğme, buton gibi değişik aygıtları kullandılar. Resim 5'de Sutherland'ı geliştirdiği ilk CAD iş istasyonu önünde çalışırken görüyorsunuz [1].


Büyük resim için tıklayınız
Resim 5: Sutherland ilk CAD iş istasyonu önünde çalışıyor

Bu sistemde kullanılan ışık kalemini ve yapısını Resim 6'da görebilirsiniz. Işık kalemi ekrandaki ışığı algıladığı zaman, bilgisayarda bir duraklama (interrupt) meydana getirir ve geliştirilmiş yazılım yardımı ile ekrandaki imleç ışık kalemini takip eder veya istenilen grafik işlemi yerine getirir.


Resim 6: Işık kalemi
(light pen)

 


Sketchpad, 1962 (www.mprove.de/diplom/text/3.1.2_sketchpad.html)


 


Ivan Sutherland: Sketchpad demo, 1964 (1/2)
(Giriş konuşmasını Steven Coons yapıyor)
Lincoln Laboratory, MIT, Boston, MA


Ivan Sutherland: Sketchpad demo, 1964 (2/2)
(videonun son bölümünde Lawrence Roberts 3D wireframe modelleme demosu yapıyor)


Apple firmasından Dr. Alan Kay'ın Sketchpad hakkında 1987'de yaptığı bir sunumRusya/Tataristan/Kazan'da bir uçak fabrikası duvarında sergilenen bir poster/fotoğraf
(Erkut Neğiş, Eylül 2007)

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2018  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.