Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Endüstriyel Tasarım > ZuluDesign ve proje ortakları ürün geliştirme prosesi ve örnek çalışmalar:

Zafer Uluçay
ZuluDesign

Kasım 2005, İstanbul


Not: İlk defa TurkCADCAM.net Dergisi 1. Sayısında (Ocak-Şubat 2006) yayınlanan bu makale, yüksek çözünürlüklü resimlerle birlikte Aralık 2008'de TurkCADCAM.net Portalı'ndan yayına başlamıştır.

 

Bu yazıda ETMK ADesign Fair 2005 Yılın Genç Tasarımcısı Ödülü'nü kazanan Zafer Uluçay'ın, proje ortaklarıyla yürüttüğü çeşitli tasarım çalışmaları hakkında bilgi ve fotoğraflar bulunmaktadır. Zafer Uluçay bu ödüle, tasarım sürecinin başından sonuna izlediği çalışma yöntemiyle tüm tasarımcı adaylarına örnek teşkil etmesine ek olarak, çalışma verimliliği, azmi ve iş kalitesinden dolayı layık görülmüştür.

Giriş:

Endüstriyel ürün tasarımı ülkemizde yıldızı yeni yeni parlayan, hatta parladığı artık iyice belirli olmaya başlayan bir meslek ve hizmet şekli.

Üreticinin yeni gelir kapısı ve pazarlamacının da en büyük silahı bu meslek. "Pazar" denilen bu imkan birlikteliğinin sınırlarına bağlı kalmayan, doğru kullanılır ise  "yeni pazarlar" açabilen bir meslek bu.

Bu yıldızın parlamaya başladığı ülke, tasarım ve ürün geliştirmesi tamamlanmış, marka sahibi olan ürünlerin imal edildiği, atölye ülke olmaktan çıkıp kendi markasını oluşturan, ürün geliştirme yapan ve kendi ürünlerini ihraç etmeye başlayan korkulan ülke olmuştur.

Ülkemizde endüstriyel tasarımın endüstrimiz içinde hakkıyla kullanılması çok da eskilere dayanmıyor. Önceleri atölye ülke idik. Pastanın büyük dilimi hep yabancı lisansör firmalara gidiyordu. Bu pastadan daha fazla pay istemenin en doğru ve kararlı yolu endüstriyel tasarım ve ürün geliştirme idi. Lisans sürelerinin dolması, yeni model ürünlerin çok gelişmiş olması ve kızışan rekabet bu süreyi kısalttı. Bütün sektörel üretimler daha dinamik olmaya başladı.

ZuluDesign çalışanları Koç Grubu'nda yetişti. Otomotiv haricinde kahverengi ve beyaz eşyada, küçük ev aletlerinde çok tecrübeli. Global pazarda kabul görmüş tasarım sürecini uygulamakta. Pazar araştırması, beyin fırtınası... konsept tasarımı, mevcut ürün gamına yeni ürün tasarımından, yeni ürün gamı tasarımına kadar hizmet veriyoruz. Görünüş prototipleri hazırlıyoruz. Kurumsal kimlik ve marka oluşturma, ürün grafikleri ve ambalaj grafikleri hizmet sınırlarımız içerisinde.

ZuluDesign - Cadem A.Ş. - Atölye A.Ş. işbirliği:

Otomotiv örneği vermek gerekirse, Otokar, BMC, Temsa gibi firmalar kendi markalarıyla araç imalatına girişti. Ana sanayi yan sanayiyi co-designer olmaya zorladıkça endüstriyel tasarım ve ürün geliştirme hızlıca yeni projelere başladı. Bu ihtiyaca tam olarak cevap vermek üzere yapılanan ZuluDesign - Cadem A.Ş. - Atölye A.Ş. Türkiye' de iki başarılı projeye imza attı. Üç firma her biri kendi alanlarında uzman ve tecrübe sahibi.  Hedef yurt dışına da tasarım ve ürün geliştirme hizmeti vermek.

En son teknolojileri kullanıyoruz ve sonuca ulaşma süremizi en aza indiriyoruz.

Alışılagelmiş yöntemler ile ileri teknoloji bir arada; Eskizlerimizi hem kağıda hem de tablete çiziyoruz. Hızlı prototipleme sistemleriyle gerekli testleri projenin çok erken safhalarından itibaren yapabiliyoruz. Bu modelleri kendi atölyemizde el ile de yapabiliyoruz. Proje boyutu ve süresi model imalatımıza yön veriyor.

Cadem A.Ş. bünyesinde bulunan optik 3D tarama cihazından aldığımız STL data üzerine yaptığımız yüzey çalışmalarımız, tasarımlarımızın konsept aşamasından üretim bantına sorunsuz olarak uyarlanmasını sağlıyor.

Eş zamanlı çalışıyoruz. Tasarımcılar ile mühendisler projenin her aşamasında birlikteler. Proje süresince "geri dönüş" dediğimiz zaman kayıplarını en aza indirmiş durumdayız.

Tasarımcılar ön seri imalat dahil seri imalata kadar projelerden sorumludurlar.

Ortak projelerimizde otomotiv sektöründe de en çok kullanılan program olan CATIA'nın, ergonomi dahil bütün modüllerini en verimli şekilde kullanıyoruz

Atölye A.Ş.'nin fonksiyonel prototip ve özellikle kompozit malzeme konusundaki birikimleri, otomotivde sacdan kompozite geçişte büyük kolaylık sağladı. Atölye A.Ş. çok hızlı şekilde CNC tezgahlarla model işleme imkanlarına sahip.

Bu işbirliği ile multidisiplinli araç tasarımı, mühendisliği ve prototiplemesini tek elden yapabiliyor ve projelerimizi daha kısa sürede başarıyla sonuçlandırabiliyoruz.

Türkiye'nin sesini Dünya'ya endüstriyel tasarım ile duyurmaya çalışmak hedeflerimizden birisidir. Bu hedefe Karsan için yenilenen Peugeot J9 Premier aracı ile biraz yaklaştık. Görünüşünü yenilediğimiz aracın tasarım onayını Fransa Peugeot verdi.

Önümüzdeki günlerde Türkiye'deki tasarım ve ürün geliştirme ihtiyacının, Dünyadaki yenilikçi ürünlere talep eğilimi ile artacağına inanıyoruz.

Aşağıda, ETMK ADesign Fair 2005 Yılın Genç Tasarımcısı Ödülü seçmeleri için göz önünde bulundurulmuş olan, endüstriyel tasarımı ZuluDesign tarafından gerçekleştirilmiş üç ürün hakkında detaylı bilgi ve resimler bulunmaktadır.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.