Ana sayfa
         
     

Rapor - Makale > CNC Tezgahlar > Tezgah optimizasyon yazılımları yardımıyla daha hızlı ve hassas işleme:Şekil 3: Over-travel

Hikaye henüz tamamlanmadı. Çok yüksek hızlarda ilerleme oranlarının icadıyla yeni bir problem ortaya çıktı: over-travel (bkz. Şekil 3).

Doğru yüksek hız kontrolleri over-travel'ı, parçanın eğriliğine göre ilerleme oranlarını değiştirerek sınırlar. Bu, yüksek hız kontrollerin takım tezgahlarıyla entegrasyonuyla yapılan testlere dayanılarak yapılır. Bu test datası formülize edilmiştir ve bu formül eğrilik değişimlerini belirlenen hassasiyet seviyesinde karşılamak için ilerleme hızını tezgahın fiziksel yetenekleriyle ilişkilendirir.

Tezgahla işleme sürecinin hassasiyetini bu ilerleme hız kontrolü bile garanti etmeye yetmiyordu. Bir sonraki engel, daha sonra hangi eğriliklerin işleneceği ve doğruluğu kontrol etmek için hangi ilerleme hızının kullanılacağı sorusuydu. Takım yolunda binlerce küçük noktaların olması, kontrolün mevcut pozisyonundan ileride neler olacağını dikkate alma yeteneğinin olmasıydı. Eğer kontrol önünü göremezse küçük bir eğrilikle karşılaştığında yavaşlamak için çok hızlı ilerliyor olabilirdi.

Modern bir kalıp üzerinde ilerleme hızlarının daha yavaş olması gerekir ve yavaşlamanın başlaması gereken noktalar arasında birçok küçük doğrusal hareketler olabilir. Mesela yavaşlamanın başlayacağı nokta ile ilerleme hızının yavaş olması gereken nokta arasında 70 blok (küçük çizgiler) olduğunu varsayın. Eğer kontrol sadece gelecek 20 blok için doğru ilerleme oranlarını hesaplayabiliyorsa yavaşlamaya başlaması gereken (yaklaşan küçük yarıçaplı takım yolunun varlığından dolayı) noktayı geçmiş demektir. Sonuç over-travel'dir. Şu ana kadar doğru yüksek hızlı (high-speed) tezgah kontrollerinin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerektiğini gördünüz:

1) Hızlı blok prosesi,
2) Hassasiyet kontrolü (takım yolu eğriliğine bağlı olarak ilerleme hızının ayarlanması),
3) Gelişmiş önünü görme yeteneği.

Bunların herhangi biri olmazsa doğru yüksek hız kontrolü gerçekleştirilemez. İlginçtir, tezgahların gelişim tarihini incelediğinizde bunların tamamının daha hassas işleme ihtiyacından ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Ne Kadar Hassas Yeterince İyidir?

Neden o kadar hassas olmamız gerekiyor ve ne kadar hassas "yeterince iyi"? Hassasiyetin bu kadar önemli olmasının tek sebebi parçanızın yüzey kalitesinin iyi olması için başka bir yol olmayışıdır. Bu haddinden fazla vurgulanamaz. Kötü yüzey kalitesi süreç içerisinde bir noktada zayıf hassasiyetten kaynaklanır. Hassasiyetin kontrol edilmesi gereken iki yer vardır. İlk yer data (takım yolu) ve ikinci yer CNC tezgahtır.

Data

Karmaşık bir şekli tezgahla işlediğinizde bir sürü geçişleri işlersiniz. Eğer bu geçişler hassas olmazsa, bir geçiş diğerine göre düşük veya yüksek olabilir, sonuç kötü yüzey kalitesidir. Datanın daha hassas olması yüzey kalitesi problemleriyle daha az karşılacağınız anlamına gelir.

Uygun bir soru, "CAD modeli ne kadar hassas olmalıdır?" Cevap çok basit; Tezgahınızdan mümkün olan en iyi sonucu alabilmek için CAD modeliniz tezgahınızdan daha yüksek bir hassasiyette olmalıdır. Eğer tezgahınız 0,01mm hassasiyetle çalışıyorsa takım yolunuzdaki toplam toleranslar 0,01mm değerini geçmemelidir. Birçok tezgah için bu blok transfer zamanını uzatmaktaymış gibi görünse de bu sorunun çözümüne yaklaşıyoruz. Şimdi CAD model hassasiyetinin tezgahınkinden çok olmasıyla yüzey kalitesi problemlerine sebep olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

CNC Takım Tezgahı

Tezgah iki ana parçadan oluşur; Kontrol sistemi ve tezgahın kendisi. Bu yüksek hız kontrollerin geliştirilmesinin ana sebebidir. Bunlar tezgah operatörüne daha hassas ve sonuç olarak tesfiye çalışmasını azaltan yüzey kalitesinde parça üretmesini sağlar.

Tezgah göz önüne alındığında hassasiyet birçok şeye bağlıdır; gerçek pozisyonunu bilme kabiliyeti, tezgahın her parçasının hassasiyeti (tablalar, civatalar, vs.) ve tezgahın bütünlüğü bunlardan sadece birkaçıdır. Aklınızdan çıkarmayın ki diğer herşeyi aynıysa en hassas tezgahınız en iyi işi yapacaktır. Aslında "yüksek hızlı tezgah" ile "hassas tezgah" fonksiyonel olarak aynı anlamda kullanılabilir. Yüksek hızlı (high-speed) tezgahlar gerçekten hassas olmaları için yapıldı. Hızlı olmalarının bir sebebi de hassas olmalarıdır. Yüksek hız kontrolleri kalıp sektörüne girmeden önce tezgahla işleme zamanını ve kaliteyi etkileyen faktör genelde kontroldü. Daha açık olmak gerekirse kontrolün blok transfer zamanıydı. Bu yüzden karmaşık şekiller işlenirken tezgahın fiziksel limitlerine asla erişilemezdi. Doğru yüksek hız kontrollerin icadıyla kontrol artık tezgahın önünde yer almamaya başladı ve tezgah üreticileri bu kontrollere ayak uydurabilecek daha hassas ve daha hızlı tezgahlar yapmaya mecbur kaldılar.

Pekala, sıradan bir tezgaha yüksek hız kontrolü koyarsanız ne olur? Aslında olan şey ilk defa tezgahınızın fiziksel potansiyeline ulaşmanız olacaktır. Buradaki anahtar kelime belirli bir tezgahın "fiziksel potansiyelidir". Hiçbir zaman sıradan bir tezgahla ulaşamayacağınız yüksek hız tezgah merkezlerinde görebildiğiniz hassasiyet ve hızdır. Tezgahınız yıpranmadığı sürece, hatayı kontrol etmeye başladığınızda hala çok iyi yüzey kalitelerine ulaşabilirsiniz. Bu noktada tezgahın inşası önemli olur. Ne kadar iyi inşa edildiyse o kadar hassas işleyebilir ve yüksek hızlara dayanabilir. Başka bir deyişle daha iyi inşa edilen bir tezgahla, eğer kontrolün sınırlayan faktör özelliğini ortadan kaldırabilirseniz daha iyi ve hızlı parça işleyebilirsiniz.

Tezgah Optimizasyonu Yazılımını Kullanarak Problemlerden Kurtulmak

Tezgah optimizasyonu yazılımı eski veya yeni her tezgah takımınızın gerçek potansiyelini kullanmanızı sağlayacaktır. Bu yazılımın kullanımı yüksek hız kontrolü olan ve olmayan tezgahlar için ayrı ayrı tartışılacaktır (bkz. Tablo-1).

Tablo-1: Tezgah optimizasyonu yazılımı kullanarak problemlerden kurtulmak
Problem
Çözüm
Tezgah Optimizasyonu Yazılımı ile Çözüm
Sonuç
Birçok kısa doğrusal bölümler nedeniyle BPS problemleri. Her kod bloğunu hesaplama zamanını azaltmak için kontrol üzerine hızlı bir CPU koyun Bilgi sürecinin kontrolünü yavaşlatan daha uzun ve daha az geometrik şekiller BPS problemi ortadan kalkar
Eğrilik değişimleri nedeniyle over-travel Takım yolunun eğriliğine göre tezgaha özel ilerleme oranları Takım yolunun eğriliğine göre tezgaha özel ilerleme oranları ve "Kesin Durma" eklentileri CNC tezgahınızda yüksek hassasiyette ve düşük gerilimle kesme
Eğrilik değişimleri için
zamanında yavaşlamaya
başlamayı sağlayacak
gelişmiş önünü görme
Mevcut pozisyonun hızlı analizi için kontrol üzerine hızlı CPU koyun Blok sayısını büyük ölçüde azaltarak daha düşük seviye önünü görmeyi yeterli kılma Zamanında yavaşlamayı
başlatacak önünü görme sorununun ortadan kalkması

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.