Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > TÜMOSAN 80 serisi traktörün tasarım hikayesi:

Mühendislik Çalışmaları ve Araç içi Parçaların Endüstriyel Tasarım Çalışmaları: 

Köpük modelden sonra ana konsept onaylanıp dış tasarım dondurulduktan sonra ana parçaların mühendislik çalışmalarına başlanıyor. Aynı zamanda iç trim parçalarının endüstriyel tasarımına devam ediliyor.

Genel anlamda tüm parçaların endüstriyel ve mühendislik tasarımı çalışmalarımızda istenen görüntüyü elde ederken, parçaların kalıp maliyetlerini minimumda tutmak ve üretim kolaylığını sağlamak da ana hedeflerimizdendir. Özellikle sac parçaların tasarımlarında da farklı teknolojik ürünler kullanarak bu programların bize verdiği öneriler doğrultusunda görüntüyü değiştirmeyecek küçük değişikliklerle fire oranlarında büyük azaltmalar yapabiliyor ve aracın maliyetinde önemli oranda düşüşler sağlayabiliyoruz..

Bu doğrultuda kabin karkası ve kabinsiz traktörün platform çalışmalarında profil konstrüksiyon ve basit bükümlü sac parçalar uygulamasını gerçekleştirdik.Kabin karkasının mühendislik tasarımı

        

Kabinsiz traktörün platformunun alttan görünümü


Kabinsiz traktörün platformunun üstten görünümü


Kabin içi tasarım çalışmalarına örnekler:


Arka kaporta tasarımı için bir alternatif. Parçanın yandan bakıldığında görülen çizgiler ön kaportanın çizgilerinin bir devamı şeklinde tasarlandı.


Plastik enjeksiyon olarak öngörülen IP panelinin dış ve iç siperlik parçaları da bu araca göre yeniden tasarlandı.


İç tavan parçasının tasarımında kabinin genel görünümüne uygunluk ön plana çıkartıldı. Form ve renk seçiminde de kabin içindeki tüm parçaların birbiriyle uyumlu ve tamamlayıcı olmasına özellikle dikkat edildi.


Direksiyon için oluşturulan alternatiflerden seçilen direksiyon tasarımı...


Parmak oturan kısımlarda geleneksel yaklaşımın tersine dışarı doğru çıkıntı uygulandı.İç kaplamalar tasarımında aracın dış görüntüsüyle de bütünlük sağlandı. Evrakların konması için bir saklama gözünün yanı sıra, bardaklık, küllük ve hareketli kolların kapama parçaları da bu grubun içerisinde çalışıldı.


Vites topuzu alternatiflerinin tasarımında ergonomi ön planda tutuldu.Vites üzerindeki yazıların karakteri ve yüzey üzerindeki konumlarının detayına inildi.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.