Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > TÜMOSAN 80 serisi traktörün tasarım hikayesi:

 

Prototip Araç ve Prototip Parça Çalışmaları:

Endüstriyel tasarımı ZuluDesign tarafından yapılmış, mühendislik çalışmaları Cadem tarafından tamamlanmış parçaların datası  daha sonra Atölye firmamıza gönderiliyor. Atölye'deki uzmanlarımız bu parçaların prototiplerinin seri üretimde öngörülen malzemesinden mi yoksa prototip yapılmasındaki hedeflerimize ulaşabileceğimiz benzer bir malzemeden mi yapılacağına karar veriyor. Karar verilen malzemeye ve üretim tekniğine göre prototip kalıpların tasarımı yapılıyor ve kalıpların tamamı CNC tezgahlarda işleniyor.
Atölye firmamızın gerek prototip gerekse seri üretime yönelik kalıp tasarımı ve üretimindeki yoğun bilgi birikimi bize prototip parça ve araç hazırlamamızda ciddi anlamda hız ve kalite kazandırmaktadır.


Seri üretimde  el yatırma yöntemiyle Polyester'den üretilecek olan ön kaporta parçasının dört parçadan oluşan kalıbı... Bu kalıp daha sonra seri üretim için de model almak amacıyla kullanılmıştır. Model almadan önce belirli sayıda parça doğrudan bu kalıptan alınabilmektedir.


Tavan için tasarlanan ve üretilen kalıp
 


ABS malzemeden prototipi hazırlanan iç kaplama parçalarının kalıp tasarım çalışmaları.Prototip parçalara örnekler:


Prototip ön kaporta. Üzerinde hava geçişi için delikli saclar, iç kısmına karkas, kilit ve amortisör tutucuları gibi parçalar da çalışılmış durumda.


Prototip tavan. İç ve dış parçalar ayrı hazırlanıp daha sonra bir araya getiriliyor.
Üzerinde projektör ve diğer monte edilecek parçalar için braketler de çalışılmış durumda.Kol kapama parçasının prototipi


Arka kaportanın prototipi


İç tavanın prototipi

 


Döküm olan ön ağırlık ve ağırlık askısının prototipi


Seri üretimde savurma tekniğiyle üretilen yakıt deposunun şamandırasıyla ve diğer ekipmanıyla beraber çalışacak şekilde polyesterden hazırlanmış olan prototip

 

Ölçüm Çalışmaları:

Hazırlanan prototip parçaların özellikle diğer parçalarla montaj açısından uyumunu kontrol edebilmek amacıyla kritik ölçülerini kesinlikle kontrol ediyoruz. Bu parçalardaki sapmaları belirliyor ve kaydediyoruz. Özellikle kabin karkası, üzerine birçok parça monte edildiği için önem kazanıyor.


Örnek: Kabin karkasının prototipinin CAD datasından sapmasının TRITOP'la ölçülmesi

                                                                                                                                     

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.