Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > TÜMOSAN 80 serisi traktörün tasarım hikayesi:
 

Test Çalışmaları:

Test çalışmaları (gerek motorla ilgili gerekse diğer konulardaki testler), hazırlanan prototipler üzerinde TÜMOSAN tarafından kendi bünyelerinde gerçekleştirilmiştir.Tamamı prototip parçalardan oluşmuş olan biri kabinli biri kabinsiz olmak üzere hazırlanmış iki adet prototip araç


Tamamı prototip parçalarla hazırlanan ilk aracın  yol testi

Proje Yönetimi:

Bu tarz kapsamlı projelerde profesyonel manadaki proje yönetiminin başarısı, projeyle ilgili beklentilerin -özellikle projenin bitiş tarihi hedefinin- karşılanmasındaki en önemli etken oluyor. Bizim yapılanmamızda proje yönetimini Cadem üstlenmektedir ve bu amaçla Cadem kendi bünyesinde proje yönetimi konusunda ilgili sertifikasyonlara sahip çalışanları barındırmaktadır. Cadem bu projede de ZuluDesign, Cadem ve Atölye'den oluşan  proje ortakları ile TÜMOSAN ve gerektiği zamanlarda da  yan sanayileri arasındaki koordinasyonu, endüstriyel tasarım öncesi görüşmelerden prototip araçların TÜMOSAN'a teslim edilmesine kadar geçen süreç boyunca sağladı. Ayrıca biz prototip araçların teslim edilmesinden sonra yeni modelin seri üretime geçmesine kadar olan süreçte de müşterimize tam olarak destek veriyoruz  ve seri üretime geçişle beraber bizim sorumluluğumuz da tamamlanmış oluyor.

Bir projenin başarılı olmasının  yapılan iyi planlamaya ve etkin iletişime bağlı olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle çalışmalarımızda her zaman için tüm ilgililerin katılımıyla masa başı ve araç başı toplantılar organize ediyor,"workshop"lar düzenliyor, bu çalışmaların verimli geçmesini ve gereken kararların mutlaka zamanında alınmasını sağlıyoruz. Bu çalışmaları da kesinlikle raporlayarak tüm proje taraftarlarına dağıtımını yapıyoruz.

 

Masa başı toplantıları


Araç başı toplantıları


Komple araç projelerinde tasarım-mühendislik-prototip koordinasyonunun sağlanması kapsamlı bir çalışma gerektirmektedir.

 

Ve Seri Üretimin Başlaması:

Projenin endüstriyel tasarım çalışmalarına başlanmasından itibaren yedinci ayında prototip araçlar gerekli testlerin yapılabilmesi amacıyla TÜMOSAN'a teslim edildi ve iki ay sonra da - yani projenin dokuzuncu ayında - TÜMOSAN 80 Serisi Traktör'ün firmanın Konya'daki tesislerinde seri üretimine başlandı ve bugün de günde 17 traktör olarak üretim devam etmektedir. Aynı zamanda diğer motor seçeneklerine ait modellerin tasarım çalışmaları da devam etmektedir.


Bu model traktör farklı motor seçeneklerinde, turbolu ve turbosuz olarak, dört çeker ve normal olarak, kabinli (klimalı) ve kabinsiz olarak üretilebilmektedir.Yeni model traktör TÜMOSAN'ın Konya'daki fabrikasında montaj hattında görünüyor.


Yeni model traktör, Eylül 2005'de gerçekleştirilen Bursa ve Adana Tarım Fuar'larında ilk kez müşteri karşısına çıktı. Genelde çok olumlu tepkiler alındı, özellikle traktörün gerek motor üretimi ve gerekse tasarımıyla % 100 Türk ürünü olması dikkatleri çeken en önemli unsurdu. Şimdiye kadar hep yurtdışı tasarımlarında yakalanan çizginin bu traktörle beraber yerli tasarımla yakalanması ve hatta geçilmesi mutluluk vericiydi.


Yeni traktör fuarda ziyaretçilerin gözdesi oldu.

IDW Adesign 2005 Fuarı'ndayız...

13-20 Eylül 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen IDW Adesign Fuarı'nda ZuluDesign - Cadem - Atölye olarak yerimizi aldık ve yaptığımız çalışmalarımızı tanıtma fırsatı bulduk.

Tasarımcımız Zafer Uluçay bu fuarda "Yılın Genç Tasarımcısı" ödülüne layık bulundu.


Zafer Uluçay, ödülü ve TÜMOSAN traktörün resmiyle birlikte görülüyor.


Tasarım fuarındaki standımız...

 

Yeni Hedeflerimiz:

Tamamlanan her yeni projeyle beraber tecrübe ve bilgi birikimlerimizi arttırıyoruz. Her geçen gün firmalarımızın kapasitesi arttığı gibi üçlü proje ortaklığımızla ortaya çıkan sinerjinin oranı da artmaktadır. Ana hedefimiz özellikle otomotiv sanayindeki yerli tasarım açlığını giderebilmek ve tasarım alanında da ülkemizde yapılabilecek çok güzel işler olduğunu gösterebilmektir.

Bu amaçla, devam etmekte olan projelerimizin yanında yeni ve kapsamlı projelere başlamak istiyoruz. Böylelikle de Türkiye'nin sesini dünyaya bu alanda da duyurabileceğimize inanıyoruz...

 
         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.