Ana sayfa
         
     
 E-Posta Grubu >
 E-Posta Grubu > Yardım:

TurkCADCAM grubundan mesaj alamıyorsanız ne yapmalı? :

Yahoo altında yayınlanan TurkCADCAM grubuna üye olduğunuz halde grubun web sitesinde görülen son mesajları e-posta hesabınızdan alamıyorsanız sizin de üyeliğiniz yahoo tarafından geçici olarak dondurulmuş olabilir (Bu durumda, varsa, aynı e-posta hesabınızı kullandığınız diğer tüm yahoo grup üyelikleriniz de dondurulacaktır).

Yahoo, gruplardan gelen mesajların posta kutunuza ulaşamayarak geri döndüğünü saptadığında oluşacak herhangi bir problemi önlemek için geçici olarak hesabınızı kapatmaktadır (bu sebeple TurkCADCAM grubunun giriş sayfasında sadece e-posta hasaplarına mesaj gönderilebilen aktif üye sayısı gösterilir).

Yahoo'nun bounce (geri dönen) olarak tanımladığı bu durum sebebiyle 22 Eylül 2002 tarihi itibariyle 100'e yakın üyemiz bu şekilde mesaj alamaz duruma gelmiştir. Eğer siz de aynı problemi yaşıyorsanız durumun çözümü için aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. "bouncing member" olmanızın sebebi büyük ihtimalle, belli bir süre posta kutunuza gelen mesajlarınızın birikmesi dolayısı ile posta kutunuzun dolmuş olmasıdır. Bu nedenle öncelikle posta kutunuzu boşaltmanız gerekmektedir.

YAHOO TurkCADCAM GRUP HESABINIZIN YENİDEN AKTİFLEŞTİRİLMESİ:

Yahoo ID sahibi iseniz http://groups.yahoo.com/mygroups adresindeki My Groups sayfasına girin ve sayfanın yukarısındaki "bounce alert" linkini tıklayın. Gelen sayfadan "Reactivate" düğmesine basın. Bu sayede e-posta adresinize hemen aşağıdaki gibi bir reaktivasyon mesajı gelecektir. Bu mesajı reply ile cevapladığınızda üyeliğiniz yeniden devreye girecetir.


---------------------------------------
From: Yahoo! Groups
Subject: Please reactivate your Yahoo! Groups account

Hello,
You belong to one or more email groups provided by Yahoo! Groups
(groups.yahoo.com). Email from these groups can be recognized by
looking for a group name in the message Subject line, like
[pet-owners] or [music-fans].
Recently, messages sent to you from Yahoo! Groups have been
returned to us as undeliverable. To prevent any problems with your
email service, we have temporarily turned your Yahoo! Groups
account OFF.
If you are reading this message now, the delivery problem appears to
be fixed. However, we won't know that the problem is fixed until you
tell us.
To turn your Yahoo! Groups account ON:
- Please REPLY to this message. Send that reply back to us without
changing anything.
OR
- While connected to the Internet, click on the following Web link (or
copy and paste it into your Web browser and hit the RETURN key):
http://groups.yahoo.com/unbounce?adj=...........
Once we get a response from you, we will turn your Yahoo! Groups
account back ON, and you will begin to receive messages from your
groups again.
After you respond, you can read any messages you might have missed
while your account was off by visiting:
http://groups.yahoo.com/mygroups
Thank you for using Yahoo! Groups!
Yahoo! Groups Customer Care
---------------------------------------

Yahoo ID sahibi olmasanız da normal şartlarda gruba üye olduğunuz posta kutunuza yahoo'dan otomatik olarak yukarıdaki gibi bir uyarı (Reactivation - yeniden aktivasyon), mesajının gelmiş olması gerekir.

Şayet bu yahoo mesajını aldı iseniz hiç bir değişiklik yapmadan olduğu gibi geri gönderiniz. ("Reply" komutu ile). Yahoo bu şekilde sizin e-posta probleminizin giderildiğini ve mesajları tekrar alabileceğinizi saptayarak yahoo grup hesabınızı aktif hale getirecektir. Bu işlemlerden sonra normal şekilde gruplardan gelen mesajları tekrar almaya başlayacaksınız.

Fakat posta kutunuza "Reactivation" mesajı ulaşmadı ise:

- Posta kutunuzdaki problem devam ediyor olabilir, öncelikle bunu giderin (internet servis sağlayıcınızı,
sistemi, posta kutunuzu kontrol ediniz)
- Herhangi bir değişiklik yoksa üyelikten çıkıp tekrar üyeliğe girin. Mümkünse yeni üyeliğinizi daha problemsiz çalışan bir e-posta hesabınızla yapın.


Üyeliğinizin devam etmesine rağmen gruptan mesaj almak istemiyorsanız:

"Yahoo ID" sahibi iseniz ve gruptan gelen mesajları belli bir süre için okuyamayacaksanız (tatil, geçici iş yoğunluğu vb.) veya gruptan direkt mesaj almak yerine müsait zamanlarınızda kendiniz web sitesinden okumak istiyorsanız http://groups.yahoo.com/group/TurkCADCAM/join sayfasındaki "Message Delivery" seçeneklerinden "No email" şıkkını işaretleyerek posta kutunuza mesaj gelmesini durdurabilirsiniz.

Bu durumda grubun ana sayfasından veya http://groups.yahoo.com/group/TurkCADCAM/messages adresindeki mesajlar sayfasından yeni ve eski tüm mesajlara ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Bu şekilde, üyeliğiniz dondurulduğunda size erişemeyen mesajları da okuyabilirsiniz.


Hotmail üzerinden mesaj gönderemiyorsanız:

hotmail.com sitesinden gönderilen mesajlar html formatında olduğu için TurkCADCAM grubu tarafından otomatik olarak geri çevrilmektedir. Bu durumun çözümü için iki yol vardır:
1- Yahoo ID sahibi iseniz mesajlarınızı TurkCADCAM grubu yahoo web sayfasından "post" opsiyonu ile gönderebilirsiniz: http://groups.yahoo.com/group/TurkCADCAM/post
2- Yahoo ID sahibi değilseniz başka bir e-posta adresinizle gruba üye olup mesaj göndermelisiniz. Mesela yahoo.com dan ücrestiz bir e-posta hesabı açtırabilirsiniz.


Mesajlarda Türkçe karakterler hatalı gözüküyorsa:

Türkçe "Encoding" hataları sebebiyle gruptan gelen birçok mesajda Türk diline ait bazı harfler (ç Ç ğ Ğ ı İ ö Ö ş Ş ü Ü) hatalı gözükmetke ve okumayı güçleştirmektedir. Biraz dikkat ile Türkçe karakter görüntülemekle ilgili birçok sorun kolaylıkla çözülebilir:

Gelen mesjlar için tavsiyeler:

- MS Outlook ile mesajlarınızı okuyorsanız Mesaj penceresi üzerindeki menüden
View > Encoding > Turkish (Windows) veya
Turkish (ISO) seçeneğini tıklayınız.
- MS Explorer ile mesajlarınızı grubun web sitesinden okuyorsanız aynı şekilde
View > Encoding > Turkish (Windows) veya Turkish (ISO) seçeneğini tıklayınız.

Gönderilen mesajlar için tavsiyeler:

- MS Outlook ile mesaj gönderiyorsanız Mesaj penceresi üzerindeki menüden
Format > Encoding > Turkish (Windows) veya Turkish (ISO) seçeneğini tıklayınız.
- Yahoo ID sahibi iseniz ve Grubun Yahoo web sitesinden mesaj yolluyorsanız formun altındaki "Language" seçeneğinden "Turkish" opsiyonunu seçiniz. Bu sayede alıcı programlar mesajın Türkçe olduğunu tespit ederek doğru karakterlerle görüntüleyeceklerdir.
- Eğer e-posta hasabınıza ait bir POP3 sunucusu var ise we web üzerinden Türkçe "encoding" ile mesaj göndermek istiyorsanız. mail2web.com sitesindeki ücretsiz hizmetleri Türkçe seçeneklerle kullanabilirsiniz.


Mesajlardaki internet adresleri (linkler) çalışmıyorsa:

Yahoogroups'daki bir sorundan dolayı içinde "?" ve "=" gibi özel karakterler içeren metinler bozularak üyelere dağıtılmaktadır. Sonuçta bu tip karakterleri içeren web adresleri de çalışmaz hale gelmektedir.

Fakat arşivdeki mesajlarda herhangi bir hata oluşmamaktadır; Bu tip linklerin bozulmamış olan orijinallerine erişmek için aynı mesajın grup arşivindeki versiyonuna bakılmalıdır:
http://groups.yahoo.com/group/TurkCADCAM/messages


Yahoo ID nedir? Ne işe yarar?

Yahoo.com üzerinde ücretsiz bir e-posta hesabı aldığınızda, hesabınıza ait isminiz aynı anda Yahoo ID olarak da kullanılır. Örneğin, isim_soyadi@yahoo.com seklinde bir e-posta hesabı açtığınızda isim_soyadi size ait bir yahoo ID olarak geçerli olur.

Yahoo ID sayesinde web tabanlı birçok servisten faydalanabilirsiniz; Grupların ana sayfalarına giderseniz (Yahoo ID aldiginiz zaman http://groups.yahoo.com/mygroups adresinden uye olunan gruplarin sayfalarina erisilebilir.) grup moderatörünün verdiği izinler kapsamında buradaki linkler vasıtasıyla örneğin, mesaj arşivini tarayabilir (messages), "Files" bölümüne girip, buraya üyelerce kaydedilmiş dosyaları görebilir, "Polls" bölümündeki anketlere katılabilirsiniz...

Tüm bunları yapabilmek için, Yahoo ID almanız ve (eğer gruba yahoo e-posta adresinizle üye değilseniz) gruba üye olduğunuz e-posta adresi ile Yahoo ID'nizi ilişkilendirmiş olmanız gerekmektedir.

Yahoo ID nasıl alınır?

Yahoo ID alımı herhangi bir ücrete tabi olmayıp, yalnızca belli bir prosedürü uygulamanız gerekmektedir:

  • Öncelikle http://mail.yahoo.com sayfasına girin.
  • Gelen ekranda, sağdaki "Sign up for Yahoo" yazısını tıklayın.
  • Bir form gelecek. Bu formda; Yahoo ID bölümüne kullanmak istediğiniz rumuzu girin. Bu, aynı zamanda size Yahoo tarafından e-posta adresi olarak tanımlanacaktır. Daha önce herhangi biri tarafından bu rumuz alınmışsa, yeniden başka bir rumuz girmeniz isteneceğinden, daha önce kullanılmadığını düşündüğünüz bir rumuz seçiniz (Önerimiz, üye olduğunuz e-posta gruplarında diğer grup üyelerince daha rahat tanınmanız için rumuz için isim_soyadi şeklinde bir seçim yapmanız uygun olacaktır).
  • Formdaki diğer istenen bilgileri de doldurup gönderin...

Hepsi bu kadar; Yahoo üzerinde bir e-posta hasabıyla birlikte Yahoo ID de almış oldunuz.

Evet, Yahoo ID aldınız ama, grubumuza bu ID'yi henüz tanımlamadınız. Eğer daha önce kullandığınız e-posta adresinizin bu Yahoo ID ye tanımlanmasını isterseniz (ki bunu yapmanızı öneririm), önce http://groups.yahoo.com adresine girin yukarıdaki "Sign-In"e tıklayın ve yeni aldığınız Yahoo ID ve şifreyi girin.

Girdikten sonra "My account" yazan linke tıklayınız. "Member Information" bölümündeki Alternate Email 2 veya sonraki e-posta adresi olarak gruba üye olduğunuz adresi giriniz.

Belirttiğiniz bu yeni e-posta adresinin de gerçekten size ait olduğunuz teyid etmek için Yahoo size bir otomatik bir mesaj gönderecek ve bunu cevaplamanızı isteyecektir. Bu teyid mesajını cevapladıktan sonra artık bu yeni e-posta adresiniz de Yahoo ID'nize bağlanmış demektir. Ve bu e-posta adresinizla üye olduğunuz Yahoo Grupların web sitesine Yahoo ID'niz ile bağlandığında web hizmetlerinden faydalanabilirsiniz...

Yahoo ID (Yahoo Kimliği) hakkında daha fazla bilgi ve yardım "Yahoo POSTA Türkiye" web sitesinden elde edilebilir, Türkçe menüler kullanılarak başvuru da yapılabilir;
http://help.yahoo.com/l/tr/yahoo/editNot: Daha fazla bilgi ve yardım için www.egruplar.com/sss web sitesinden faydalanabilir veya sorularınızı bilgi@TurkCADCAM.net adresine yazabilirsiniz.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2020  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.