Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > CAD/CAM/CAE > CAD/CAM Yazılımları 2005 Raporu:

Mark Summers, CNC Software: Kullanıcılar genel olarak tek aşamada çalışacak tezgahlar arıyorlar. Tezgahlarda teknoloji özellikle de, çok eksenli tezgahlar da daha çok satın alınabilir hale geliyor. Ve doğal olarak da insanlar çok eksenli ve yüksek hızlı tezgahları satın alıp bunların avantajlarını kullanıyorlar. Kullanıcılar yazılımları satın alırken bu yazılımların sürekli geliştirilebilir olmasına bakarlar. Çünkü eğer böyle ise bu tezgahlardan daha fazla avantaj elde edilmesi sağlanmış olur.

Kullanıcıların sürekli olarak geliştirebilecekleri yazılımlar saplamanın bir yolu da "bakım programı"dır. Böylece yazılım tedarikçileri yazılımı geliştirdikçe kullanıcıda sürekli olarak güncellemelerle yazılımı geliştirirler. Bir yazılımın yeni sürümünü beklemek yerine bir bakım program kullanıcısı, tedarikçiler; yeni değişimler ve eklemeler yaptıkça bunları alır ve kendi programına uygular. Bu da size elinizdeki yazılımı iyileştirme ve erişilebilecek en iyi yazılımla çalışma imkanı verir. Bu durum da; yazılımın sahip olduğu ekstra fonksiyonlarla işinizi daha kolay ve hızlı yapmanızı sağlayarak sizi rekabetçi ortamda öne çıkartır.


3) Çok fonksiyonlu işleme operasyonu, 5 eksenli tezgahlar gibi yeni gelişen trendlerin zorlukları nelerdir? Sizin yazılımınız bu gelişmiş işleme yöntemlerinin hangilerini kullanıcıya sunabilmektedir?

Bill Hasenjaeger: Önceden, özet olarak çok fonksiyonlu tezgahları ve kompleks işlemleri simülasyon etmek için VERICUT'ın son versiyonundan bahsetmiştim. Buna rağmen önemli bir gereksimin belki de en önemlisi beş eksenli bir kesim işleminin simülasyonunu yaparken her eksende uzaklaştırılan malzemeyi doğru bir şekilde modelleyen simülasyon yazılım yeteneğidir.

Uzun bir müddet bu yeteneği VERICUT'ın en önemli gücü oldu. Ama biz bunu sürekli olarak geliştirebiliriz. VERICUT 6.0 müşterilerden ve çeşitli faktörlerden kaynaklanan çeşitli şekiller ile freze kesicilerini de kapsayan kompleks freze ekipman şekillerinin modellenmesini kapsar. VERICUT 6.0 aynı zamanda farklılıkların benzetilebilmesini, freze ile torna simülasyonunu, iş durumunun kontrol edilebilmesini de sağlamaktadır. Bu çalışmanın sonucu olarak kompleks freze ve torna, çok fonksiyonlu tezgahlarını oluşturmuş oldu.

Dr. Juergen Lauscher, IBM: Kompleks tornalama merkezlerinin pazar payı hızlı bir şekilde artmaktadır. Özellikle makine ve havacılık sanayisindeki işletmeler, işlem basamaklarının azaltılması, tezgahlarının azaltılması ve istasyonlar arasındaki harcanan zamanın azaltılması avantajını kullanmaktadırlar. Geçen yılın başından itibaren CATIA V5 çoklu milli, çoklu taretli ve taşıyıcı aparatlarlı torna tezgahlarını desteklemeye başlamıştır. Çözüm ayrıca operasyon zamanlarının optimize edilebilmesi amacıyla tornalama, frezeleme ve matkapla delik delme operasyonlarıyla, eş zamanlı paralel işlemeyi de içerir.

Peter Dickin, Delcam: Beş eksenli işlemenin üç eksenli işlemeye gore daha kompleks olduğu açıktır. Geçmişte 5 eksenli tezgahları destekleyen yazılımlar zaman zaman bulunabilmiş olmasına rağmen; oldukça yavaş ve kullanımı zor yazılımlardı. Delcam'ın son sürümü PowerMILL işlemi olabildiğine basitleştirerek beş eksenli programlara daha rahat erişebilir hale getirmiştir. Simülasyondaki gelişmeler de programın bilgisayarda kolaylıkla kontrol edilebilmesini ve bunun sonucunda atölye ortamında tezgahın kusursuz çalışacağına dair iyi bir güvence kazanmamızı sağladı.

Yüksek hızla çalışan tezgahlarla ilgili en büyük sorun şudur; işler yanlış gittiği zaman bu tezgahlarda işler daha hızlı kötüye gider, hem iş parçası hem de tezgahın kendisi çok ciddi şekilde zarar görür. Temel öncelik takım yolunun olabildiğince yumuşaktutmak ve ani yükleme veya yön değişiklerindenolabildiğinckaçınmaktır.


Delcam, Hannover'daki EMO fuarında PowerMILL CAM yazılım sisteminin
yeni versiyonunu piyasaya sürdü. PowerMILL 6 2, 3, ve 5 eksenli
işleme için birçok yeni fonksiyonlar içermektedir.

Bill Gibbs, Gibbs and Associates: Cevabımı konuşmamın sınırları içinde tutabilmem için bana odak noktamı çok fonksiyonlu tezgahlar üzerinde tutmama izin verin. Gibbs CAM MTM dört yılı aşkın bir süredir pazarın tepe noktasında bulunmaktadır. bu zaman süresi içerisinde çok fonksiyonlu tezgah sanayisi gelişmeye ve ilerlemeye devam etmiştir. Eskiden iki milli/ iki taretli cihazlar çok yaygın değillerdi. Bugün, iki milli/ iki taretli MTM çift yüzlü şekli olmaya devam etmektedirler, ama aynı zamanda daha fazla mil ve taretlerle ağır iş yükü altında çalışan tezgahları da tanımlanmaktadır. Gerçekte, tornalama kabiliyetine sahip frezeleme tezgahlarının ve frezeleme kabiliyetinden olan torna tezgahlarının olabileceğini söylemek doğru bir yaklaşımdır. Üreticiler, yüksek oranda değişiklikler yapılabilen ve sonsuz sayıda tezgah şeması oluşturabilecek tezgah tasarımları geliştirmektedirler. Biz bu durumu önceden görmüştük ve bu yüzden de MTM, tezgahlarının gelişiminin hızını ayarlamak için tasarlandı.

Aynı zamanda MTM işlem geçirmiş parça üzerinde tekrar işlem yapılmasını geleneksel tezgahların olduğundan daha zor hale getirdi. Yıllar boyunca geniş bir açılım içeren çok çeşitli MTM tezgahları geliştirildi.

Mark Summers, CNC Software: Beş eksenli tezgahlar geliştirildi ve böylelikle bir çok kullanıcı çok eksenli tezgahların avantajlarını kullanabilir hale geldi. Kullanıcılar, takım ömrünü uzatırken işleme operasyon zamanını azaltarak parçaların daha hızlı kesilmesini sağlayan yeni uygulama ve teknolojilerin avantajlarından faydalanabildiler. CNC yazılımlarda çok eksenli kurulumlarla, takım yollarını ve teknikleri test etme ve Ar-Ge teorisinin gerçek hayatta uygulamasını görme imkanına sahibiz. İyi bir CAD/CAM yazılımı makine hareketine, makinenin hareket ettiği yola ve eksenin kontrolüne özel bir dikkat harcamalıdır.

HSM ile, etkinliği ve ROI'yi geliştiren yeni takım yolu teknolojileri bulunmaktadır. HSM tezgahlarının büyük yoğunluğunun amacı, çok az keskin dönüşlerle hızlı yüzeysel kesimlere imkan veren düz harekettir. HSM bu hareket ve yüksek hızı birleştirerek çok hızlı bir şekilde iyi ürünler ortaya koyar.

Chuck Matthews, DP Technology: ESPRIT; yazılımda performans artırmaya çalışırken diğer bir taraftan da kullanım kolaylığını artırmaya çalışır. Geçen yıllara kıyasla eğilim, kolay ve basit programcılığı, kendisini bu işe adayan programcıların önüne geçirdi. Programcılar daha fazla uzun süreli eğitimleri istemiyorlar. Bu sebepten dolayı eğitim süreleri azaltılmalıdır.

Giovanni Opimitti, Vero International: Bunlar güzel gelişmeler ama çoklu işleme (multimachining), 5 eksenli işleme ve yüksek hızlı işleme, şu ana kadar hiç olmadığı kadar güçlü programlamaya ihtiyaç duyulmasına sebep oldu. Örneğin: bir beş eksenli makine uygulama alanına (kalıp, otomotiv, havacılık, lazer kesim) bağlı olarak çok özel rotasyonlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanın da tezgahta ve takım tutucuda meydana gelebilecek muhtemel hasarlardan kaçınmak için daha içerikli bir algoritma gerekli. Yüksek hızda çalışan tezgah demek sadece çok hızlı bir şekilde işleme yapan ve çok hızlı dönen beseleme ve mil hızı anlamına gelmez. Aynı zamanda bu durum takım yollarını sabit tutma ve ani değişikliklerden kaçınmak için belirli rotasyonları çizmesini gerektirir.

Vynce Paradise, NX Machining and Tooling: Çok fonksiyonlu tezgahlar Basit tezgahlarda gerek olmayan oryantasyon, konumlandırma ve sistemleri koordine etmek gibi kompleks zorluklar getiriyor. CAM yazılımları ve postprosesörler bu zorluklarla başa çıkabilir durumda olmalı. Farklı üreticiler, sahip oldukları tezgahın nasıl tasarlandığına ve sahip olduğu özelliklerine göre, farklı zorluklar oluşturabilirler.

Çok fonksiyonlu tezgahlar iyi bir simülasyon gerektirirler. CAM sistemlerinin büyük bir çoğunluğu sahip oldukları tezgahlarından ve kendi datalarından yazılımlarını kullanarak kendi simülasyon uygulamalarını oluşturmakta ve yeni simülasyon modellerini yapmaktadırlar. CAM satıcısı için ise bunun pratikliği, çıktıların farklı kontrolcüler, tezgah ve modellerde de kullanılabilir olmasıdır. Buna rağmen işletmelerin -postprosesör G kod programlarında simülasyon yapabilmek için pahalı işleme operasyon simülasyon paketlerini almaya karar verdikleri durumlarını görürüz. Bu gerçekte tezgahın içinde ne olduğunu görmek için tek yoldur. Freze-torna konfigürasyonlu tezgahlar gibi kompleks tezgahlarda, otomatik takım yolu oluşturan simülasyon sürücülü tezgahlar ile bir G- kod sürücü simülasyonu arasındaki fark parçalanmış tezgah olabilir.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.