Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > IDW - ADesign 2005 Fuarı (13-20 Eylül 2005):


Design Temple standı
80m megayatch; Kemal Aydabol'un 1997-2005 yılları arasında yaptığı yat tasarımlarından birine ait maket.Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Standı

2005 Proje ve okul birincisi Yaprak Büyükteoman:

Projeniz nasıl ortaya çıktı? Hangi CAD programlarını kullandınız?

Yaprak Büyükteoman: Okulumuzda bu sene son sınıflara verilen mezuniyet projesi, 20litre plastik su damacanaları için bir taşıma ve dağıtma sistemiydi. Şu anda damacana su piyasası çok büyük bir pazar oluşturuyor.

Ancak bu suların tüketiciye ulaştırılmasında bir çok sorun yaşanıyor. Bizden dağıtıcı ve tüketicilerin şişeleri daha rahat kullanılması için gerekli araç ve aksesuarları tasarlamamız istendi.

Bize verilen kamyonetin arkasına karoseri yerleştirdik. Ben Pınar firmasını seçip, onların kurumsal kimliğinden yola çıktım. Akarsu, su çarkı ve şeffaflık temalarından karoserin son formuna ulaştım. Bu karoser, çalışma sistemi itibariyle damacanaların rahatça araca yüklenip boşaltılabilmesine olanak veriyor. Modelleme ve görsellerde Rhino, 3ds max ve Photoshop programlarını kullandım.

Aracın 3D modelini kasayı siz mi çizdiniz? Yoksa hazır olarak mı geldi?

Yaprak Büyükteoman: Firma bize sadece kamyonete ait bazı görsel veriler konusunda yardımcı oldu. Ürünü detaylı inceleme imkanı verdi. Ancak herhangi bir modelleme temin edilmedi. Hyundai marka kamyonetin 3D modellemesini kendimiz yaptık.


Ölçekli model

Diğer ikinci ve üçüncü projelerde Turkuaz ve Hamidiye markaları var. Onlar mı sponsor oldu o projelere?

Yaprak Büyükteoman:
Bu projelerde herhangi bir firmanın sponsorluğu söz konusu değil. Kim hangi su markasını kendine yakın gördüyse o marka üzerinde çalıştı. Ama ben bu sergi nedeniyle "Pınar Su" ile görüşmeye başladım. Pınar beğenirse belki ileride bu aksesuarları kullanma gibi durumları olabilir.

Hamidiye su damacana taşıma kamyonu
Turkuaz su damacana taşıma kamyonu
Yukarıda 2. ve 3. olan tasarımlar görülmektedir. (Poster fotoğraflarını daha büyük görmek için tıklayınz)


Yani sizin bu çalışmanız esnasında Pınar Su bu projeden habersizdi?

Yaprak Büyükteoman:
Evet; ben bu projenin burada sergileneceğini öğrenince Pınar Su ile bağlantıya geçtim. Sonra pazarlama müdürleri sergiye geldi. Bu projeleri inceledi. Kendileriyle anlaşabilirsek bu projenin geliştirilip hayata geçirilmesi söz konusu olabilir.


Sergilenen diğer öğrenci projeleri:


Bisan sponsorluğunda, "DAIMA, the basketbool whell chair" ismiyle Fiziksel engellilerin basketbol oynayabilmesi Erman Akyol tarafından tasarlanmış bir tekerlekli sandalye. Bu sandalyeye ait 1:1 ölçekli bir model de sergilendi.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.