Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > IDW - ADesign 2005 Fuarı (13-20 Eylül 2005):
 

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Gemi İnşa Müh. Bölümleri ortak tasarım ve imalatı olan damla şeklinde orijinal bir deniz bisikleti. Bu bisiklete ait çalışır vaziyette bir model de Galata Köprüsü'ne bağlı vaziyette sergilendi; (resimleri büyük görmek için tıklayınız)

Damla Bee-Sea-Klet; Deniz Bisikleti

Tasarımcı: A. Sine Şahin

 


Amortisörlü bir kızak prototipi

 


VIMANA - Konsept SUV Aracı, Tasarımcı: Ercan Kaymak

 Tasarım Ödülleri Ömer Ünal ve Zafer Uluçay'a verildi:

IDW 2005 Yılın Tasarımı Ödülü ve ETMK ADesign Fair 2005 Yılın Genç Tasarımcısı Ödülü, 16 Eylül 2005 Cuma akşamı düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Soldan sağa 3. sırada Zafer Uluçay, 4. sırada ise Ömer Ünal görülmektedir. Fotoğraf: Levent Özler

IDW 2005 Yılın Tasarımı Ödülü, Nar Kitaplık Sehpası ile u:b studio'dan Ömer Ünal'a verildi. IDW 2005 Yılın Tasarım ödülü için değerlendirme ölçütleri şunlardı: Tasarım konseptinde özgürlük ve yenilikçilik, işlevsel ve estetik uyum, kullanıcı açısından tasarım çözümünün kalitesi, kendi alanında çağdaş Türk tasarımına yaratıcı bir çözüm veya boyut getirmesi.

Nar Kitaplık Sehpası:

"Nar" geleneksel sehpa ve kitaplık anlayışına yeni bir yaklaşımdır. Sehpa ve kitaplığın fonksiyonlarını bir araya getirerek pratik bir kullanım biçimi sunmaktadır.


IDW 2005 Yılın Tasarımı Ödülü, Nar Kitaplık Sehpası ile Ömer Ünal'a verildi. Fotoğraf: Levent Özler

Yan yana sıralanmış ince metal levhalar "Nar'ın" iskeletini oluşturmaktadır. Kitaplar bu levhalara geçirilerek sırtlarından dikey olarak taşınır. Bu levhalar bir kitaplık kadar çok kitabı taşır ve aynı zamanda kitap ayracı görevi görür.

İskeletin ve kitapların üzerinde rahatlıkla kayabilen tepsiler kitapları tozdan korur ve "Nar'a" bir sehpa olarak kullanım kazandırmış olur.

Masanın üzeri onu kullananın kitapları ile dolduğunda obje görünürlüğünü kaybeder ve estetiği kişiselleşir.

Bunu sağlamak için tasarım ve malzeme seçimleri basit ve fonksiyona yönelik bırakılmıştır.


u:b Studio Hakkında: (www.unalmimarlik.com)
u:b studio 2001 yılında Ömer Ünal ve Alper Böler tarafından kurulmuştur. Üretici firmalara geniş kapsamlı tasarım desteği veren bir firmadır.


ETMK ADesign Fair 2005 Yılın Genç Tasarımcısı Ödülü'nü ise ZuluDesign'dan Zafer Uluçay aldı. Zafer Uluçay bu ödüle, tasarım sürecinin başından sonuna izlediği çalışma yöntemiyle tüm tasarımcı adaylarına örnek teşkil etmesine ek olarak, çalışma verimliliği, azmi ve iş kalitesinden dolayı layık görüldü


İleriki sayfalarda Zafer Uluçay'ın bu ödülü almasını sağlayan çalışmalarını detaylı şekilde anlatan ayrı bir yazı bulunmaktadır.

Ödül kazanan tasarımcılar 2006 Milano Design Week için ücretsiz gidiş dönüş uçak bileti ve konaklama hakkı kazandılar.

Yönergesi ETMK tarafından hazırlanan yarışmanın seçici kurulu; Yılmaz Zenger, Aldo Cibic, İnci Mutlu, Alpay Er, Koray Malhan, Tanju Özelgin, Özlem Yalım, Naz Evyapan ve Ali Bakova'dan oluşuyordu.


 

İlgili haberler:

16-09-2005 > ADesign 2005 Fuarı'nda firmalar, serbest tasarımcılar ve endüstriyel tasarım bölümü son sınıf öğrencilerinin tasarlamış ve üretmiş olduğu birçok yeni ve orijinal ürün sergileniyor:

06-04-2005 > Teknoloji Holding şirketlerinden T-Design tarafından şehir içi ulaşıma alternatif olarak geliştirilen Deniz Taksi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sistemi kabul etmesi durumunda 2006'da hizmet vermeye başlayacak

 
         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.