Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > CAD/CAM/CAE > CAD kullanıcıları için, 3D farelerin ekonomik geri ödemesi:

 

3.4    Girdi Akışı

3D CAD uygulamalarındaki ilk kullanıcı arayüzü genişliği sınırı, "girdi akışı" ile çalışmak zorundadır. Yukarıda anlatıldığı gibi tüm kullanıcı girdileri sağ ve sol elle girilmekte, ama yine de, sol el Ctrl, shift, alt gibi klavye tuşlarını yönetmek haricinde çok küçük bir iş yapmaktadır. Aşağıda gösterilen kullanıcı arayüzü bant genişliği taslağında, sağ elin (sağ elini kullanan biri olduğunu varsayalım) temelde bir girdi akışı oluşturarak hemen hemen tüm işi yaptığını görürüz.

3D CAD ve günlük bilgisayar kullanıcılarının gözlemlerinde, TAG, 3D CAD  kullanıcılarının sıradan bilgisayar kullanıcılarına oranla  5 ila 10 kata kadar daha fazla navigasyon/dakika ve komut/dakika oranı olduğunu tahmin ediyor. Ve tüm bunlar tek bir akış içinde işlem gördüğünde (her ne kadar bazıları klavye tuşları ile ayarlansa da) bant genişliği genelde çok sınırlıdır.

Navigasyon

İkinci kullanıcı arayüzü limiti, navigasyon. Navigasyon, çalışılacak noktaya erişimi dahil eder. Bu, bir e-postayı okumak için ekranı aşağı çekmek, Photoshop'da kaydırma yapmak, ya da CATIA'da 3 boyutlu bir modelin arkasını görüntülemek için döndürmek olabilir.

Ayrıca navigasyon bir çok programda sık kullanılan bir aktivitedir, ve uygulamanın çeşidine göre farklılık gösterir. Aşağıdaki çizelge, serbestlik derecesi sayısı ile beraber genel navigasyonların tanımını gösterir.

Bu DoF rakamları ektir. Örneğin, kaydırmak ve yakınlaştırmak için 2(kaydırma) + 1 (yakınlaştırma) = 3DoF gerekmekte. Kaydırmak, yakınlaştırmak ve döndürmek için 2 (kaydırma) + 1 (yakınlaştırma) + 3 (döndürme) = 6 DoF gerekli.

Değişik uygulamalar kullanımlarına göre bu değişik tipteki navigasyonlarda farklılık gösterebilir. Bunu aşağıdaki şemada görebilirsiniz.

Bu göze çarpan gerçek şudur ki, 3D uygulamalar daha çok yakınlaştırma ve kaydırma (3DoF) ya da yakınlaştırma, kaydırma ve döndürme (6DoF) kullanılmaktadır. Buna göre, bu başka bir önemli kullanıcı arayüzü bant genişliği olanağı sunar.

"Akıntıda olmak"

Yüksek bant genişliği konusundaki fırsatlarla alakalı araştırmaya dönmeden önce, 3 bant genişlikli sınırlamaların  "akıntıda olmak" adında doğal ve yaratıcı bir işleme giriştiğini not etmekte fayda var. "Akıntıda olmak" sanatçılar, atletler ve tasarımcıların aktivitelerini tamamen kontrole aldıkları anlar için kullandıkları bir terimdir. Bu durumu tanımlamak için kullanılan bir başka tanım iste " alanda olmak" tır.
Tüm bu aktiviteler devamlılık gerektiren konsantrasyon ve mental veya fiziksel enerji kullanımı içerir.

Karmaşık ve kavrama ihtiyaçlı uygulamalar ile çalışan tüm 3d Cad bilgisayar kullanıcıları için, "akıntıda olmak" daha yüksek kalite ve daha hızlı performans anlamına gelmektedir. Bununla birlikte sık sık kavramsal bant genişliğini emen ve kullanıcının yavaşlamasını isteyen kullanıcı arayüzleri tarafından rahatsız edilirler (bederson 2002)

Önemli bir şekilde, akıntıda olmaktaki en yaygın kesintilerden biri ise, düşük bant genişliğine sahip bir kullanıcı arayüzünün kullanıcılarının düşündükleri kadar hızlı görevlerine bağlanamamasıdır.

Buna zıt olarak, yüksek bant genişliği kullanıcı ara yüzleri 3d cad kullanıcıların akıntıda kalmasına izin verir; biz şimdi de bu bant genişliği fırsatlarına döneceğiz.


Yüksek Bant Genişliği Kullanıcı Arayüzleri Fırsatları

 Bir önceki bölümde 2 önemli kullanıcı arayüzü tanıtılmıştı:

  • Limitli giriş akımları
  • Limitli navigasyon

Bu iki arayüzlerin ikisi için de , bant genişliğindeki önemli yükseliş sağlayabilen araştırma sağlar.

Yüksek Bant genişliği Giriş Akımları

3d Cad kullanıcılarının dakikada 5 10 kere fazla komut girişi yaptığını gözlemlediğimiz zamanki yaşanan tek akımlı giriş problemlerini tanıtmıştık.Normal bir kullanıcının tek akımlı sistemden yeteri kadar iyi faydalanamamasına rağmen 3d cad kullanıcıları daha yüksek bir bant genişliği gerekliliği vardır.

Bir çok umut verici kullanıcı arayüzü teşebbüsü  insanlığın avantajlarını ve  aynı zamanda kooperatif modasını kullanımını aynı anda elinde tutarak kullanmaktadır.Buxton 2002'de belirtildiği gibi.

Bir öğrenci not alırken kitaptan bir sayfa çevirir. Bir sürücü arabayı sürerken dişlileri çevirir.Bir kayıt mühendisi  telli çalgıları getirirken davul sesini azaltmalıdır.

Her iki elinizin araçlarla donatılarak (tipik bir 3d Mouse sol elde ve standart bir 2d Mouse sağ elde ) bant genişliğinde önemli artışlar elde edilebilir.

İlk olarak,tek akış ara yüzlerinin bugün nasıl çalıştığına bakmalısınız.

Not bir kullanıcı bir tarzdan diğer tarza geçerken anahtar zamana uğramaktadır.Evrensel çevre sefer ve doğal ayıklanmanın bir örneğidir.Sağ el ilk gezginlerin ilgi noktası  Mouse kullanımında tarz üzerine sonra Mouse komut için bir secim aracı haline gelir.Bu süreç kendini sonsuz kez tekrarlar.

Ayrıca paralelizmin dikkat eksikliği: Kullanıcı navigasyon ya da seçimden sadece birini tercih eder.

Bir çift elli (bi-manual) giriş akışı aşağıda gösterildiği gibi aktivite profili değiştirmek istiyorsunuz.

Çünkü eller arasında performans uygulaması vardır kullanıcı geçiş için novigasyon modundan geriye dönmek için  bir anahtara ihtiyaç duymaz.Esas bant genişliği gereksiz anahtar kaldırma gereksinimizi azaltır.

Ek olarak insan psikolojisi ek olarak aralarında bant genişliği sağlayan ek boşluk payını senkronize eder.Bu paralellik önceki resimde kısmi navigasyon ve komut örtüşme tarafından resmedilmiştir.kullanıcı sol navigasyonu tamamlarken sağ el komutuyla başlayabilir.

Çift el  ve tek el performans karşılaştırması sonucunda aşağıda gösterilmiştir.

Kavramsal çerçeve yukarıda açıklanan bir çalışmada IBM (Zhai 1997) tarafından yürütülen doğrulanmış oldu.dominant olan çekinik olan ele göre 1.36 kat daha hızlıydı.Bu ödev navigasyon ve doğal ayıklanma içermektedir.

Bundan başka Toronto Üniversitesi'nde (1997)yürütülen bir çalışmada daha bilişsel talep görevleri olduğu gibi (daha büyük daha kompleks modeller) zhai araştırmalarından iki el arayüzü daha önemli bir performans ürünü sağladı.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.