Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > CAD/CAM/CAE > CAD kullanıcıları için, 3D farelerin ekonomik geri ödemesi:


Daha Yüksek Bant Genişliği Ayarlaması

Önceden de belirtildiği gibi, 3D CAD uygulamalarındaki ayarlamalar, daha geleneksel olan 2D uygulamaları ile karşılaştırıldığında, çok daha yaygın ve etkili performans için daha çok DoF gereksinimi duymaktadır.

Gördüğünüz şekilde, değişik tarz ayarlamalar için kaç tane simültane DoF gerektiği gösterilmektedir; aşağı yukarı hareket, kaydırma, yakınlaştırma, tekrar kaydırma, yakınlaştırma ve değiştirmek.

Sonraki şekilde gösterildiği gibi, 3D CAD uygulamaları genel olarak 6DoF kadranına denk düşmektedir.

Bu, aslında tipik 3D uygulamaları olan, simültane DoF sunan araçlar için- 6 DoF'a kadar, potansiyel olarak yüksek zoom ile uygulamalara erişim, pan ve yüksek değişim ifade eder.

Sıradaki liste, genel çevre aygıtlarını ve özelliklerini, fark edilir simültane DoF'ların sayısını göstermektedir.

Geleneksel Mouse 2DoF sunar, masa boyunca harekete imkan verir. Mouse scrool'u, ekstra olarak 1DoF daha sağlar (tipik olarak belge tabanlı yazılımlarda yukarı aşağı hareket ve 3D uygulamalarında zoom için). Kullanıcılar, genel olarak Mouse'u  ve scrool'u aynı anda oynatmazlar, bu sebeple scrool'lu mouse'lar 2+1 DoF'lu olarak tanımlanabilirler.
6DoF'lu bir alet, kullanıcıya aynı anda hareket, zoom, pan ve döndürme yapma imkanı sağlar.
Diğer taraftan, scrool'lu mouse'un 2+1 DoF'lu kapasitesi, 6DoF'lu aletinkine ulaşabilmek için, ilave bir tuşa basılmayı gerektirir. Genel olarak şöyle olur;

  • Mode A: (Ctrl basılı)+ Mouse hareketi- pan
  • Mode B: (Alt basılı) Mouse hareketi- rotate
  • Mode C: (basılı tuş yok)+ Mouse scrool hareketi- zoom

UI bant genişliğinde sistem kullanarak, sıradaki karşılaştırma 6DoF'lu bir alet ile 3D navigasyonu sonuçlarını vermektedir.

3D CAD uygulamalarındaki en genel aktivitelerden biri de modelin bir noktadan diğer noktaya sık ve kesin hareketidir.

GE çalışmasında, kullanıcılar 2D klasik fareye oranla 6DoF ürün (3Dconnexion 3D fare) ile 3D modelin hedef noktasına nerdeyse 2 kat daha hızlı ulaşabildiler.

Standart fare ile, 3D modelde istenen noktada çalışma süresi %89 daha fazla oldu. Dahası, tüm kullanıcılar 6DoF ürünü kullandıklarında, 1.56'dan 2.25 kata kadar kalıcı olarak daha hızlı idiler.

3.7   Kullanıcı Arayüzü araştırma Sonuçları

3D CAD kullanıcıları çok daha yüksek düzeyde kullanıcı arayüzü bant genişliğine gerek duyuyor.

3D CAD  kullanıcıları sıradan bilgisayar kullanıcılarına oranla  5 ila 10 kata kadar daha fazla navigasyon/dakika ve komut/dakika oranına sahip. 6DoF navigasyonlar yaygın. Bu noktalar, 3D CAD kullanıcılarının uygulamalarını kullanırken, onlara üretkenlik artışı ve kullanıcı arayüzü bant genişliğini artırma önemli fırsatlar sundu.

Verimliliği geliştirmek için önemli potansiyeli bulunan iki kullanıcı arayüzü karşılaştırılır :

  • iki elle kullanılan arayüzler, hakim olan elle farenin kullanılması diğeri ile başka bir aygıt kullanılması (1.36 times faster—IBM research)
  • Özellikle 3D uygulamalarında A6DoF aygıt diğer el ile kullanılır (1.89 times faster—GE research)

Ayrıca bu yaklaşımların katkı etkisi olmalıdır, dahası 3D CAD kullanıcıları için kullanıcı arayüz bant genişliğinin artırılmalıdır.

Verimlilik artışı CAD dizayn mühendisleri tarafından rapor edildi ve CATIA kullanıcılarının verimlilik zaman ölçümleri bu araştırmanın temelinde yatan belirleyicilerdendir.

Verilen bu etkileyici verimlilik artışları ile birlikte su daha büyük bir ekonomik soru geliyor : CAD dizayn mühendislerini 3D Mouse'larla donatmanın ekonomik geri ödemesi nedir?

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.